Op zaterdag 3 november stond de derde ronde van de KNSB-competitie op het programma. Tegenstander in Klimmen, in een volle grote zaal van Café Keulen (de andere 4 Zuid-Limburgse teams speelden ook een thuiswedstrijd), was het eerste team van de PION/Mook-combinatie. De verenigingen PION Groesbeek en Mook hebben de krachten gebundeld om 2 KNSB-teams op te kunnen stellen, maar bij onze tegenstander speelden eigenlijk alleen Groesbekenaren, waarmee we in het verleden al regelmatig boeiende duels hebben uitgevochten. T.o.v. voorgaande jaren zijn ze alleen hun sterkste speler Jasper Bons, die naar het twee klassen hoger spelende UVS Nijmegen is verhuisd, kwijtgeraakt.

Na het uitwisselen van de opstellingen bleken op bord 1 twee routiniers tegen elkaar te spelen (aan onze kant Henk Temmink met zwart). Na de opening had wit steeds een klein voordeeltje, maar nadat Henk foutief zijn witvelderige loper ruilde tegen een paard, kwam de witspeler in het voordeel. Na pionwinst bezegelde hij het zwarte lot met een krachtige torenzet naar a7.

Omdat Tom Vrouenraets ZL 4 moest uithelpen, kwam teamleider Bob Merx (bord 3 met zwart) in de opstelling. Zijn tegenstander speelde de opening zonder veel ambitie en zwart kwam zelfs iets beter te staan. Maar omdat Bob niet echt een plan vond, ging hij in op een zetherhaling, remise dus.

Benjamin Nachbar (bord 4 met wit) was de eerste keer van de partij na twee concerten (hij is beroepsviolist) tijdens de eerste twee KNSB-ronden. Hij had na de opening een minimaal voordeeltje te pakken, maar verzuimde na de zwarte lange rochade de krachtzet 15. Dd2-a5 te spelen. Zoals het nu ging bood hij een kwaliteit aan, maar een goed getimed remiseaanbod van de tegenstander deed hem toch besluiten om met een halfje akkoord te gaan (waarschijnlijk stond hij in de eindstelling nog steeds beter).

Ook Bart van der Zwet (bord 5 met zwart) kwam iets beter uit de opening. Rond de 16e zet kreeg hij een pion in de schoot geworpen en na lang manoevreren wist hij enkele stukken te ruilen. Een tweede pionwinst met afruil naar een toreneindspel bezegelde tenslotte het witte lot.

Op bord 7 speelde Marcel Frenken met zwart tegen een 11-jarig debutant, die het relatief oude team uit Groesbeek op korte termijn van jonge impulsen moet voorzien. Marcel probeerde na de opening het iniatief te grijpen, maar na de misser Pc6? volgde het sterke d5! en de complicaties die daarna volgden bleken voordelig voor wit te zijn. Marcel probeerde nog verwarring te zaaien, maar het jeugdige talent, dat gezien zijn leeftijd opvallend veel tijd voor zijn zetten gebruikte, liet zich de kaas niet meer van het brood eten.

Ruud Lemmers (bord 6 met wit) kreeg een onorthodoxe opening op het bord, warna zwart een sterk paard op e5 had, maar wit het iets betere stukkenspel. Na een fout van de zwartspeler hapte Ruud te snel te om de kwaliteit te winnen, waar hij beter zijn aanval had kunnen voortzetten. Daardoor kwam de stelling weer in evenwicht, maar een nieuwe fout van de zwartspeler bood wit weer een grote kans:

Ruud Lemmers - Theo Wijnhoven
Stelling na 27...Te8-e6?

Zwart gaat voor zijn eigen dreiging (Th6), maar overziet de witte:
28. Tf1xf7!
Door de penning over de 5e rij kan het zwarte paard niet op f7 nemen.
28...Kh8-g8
29. Td1-f1?!
Veel sterker is 28. Txb7 h6 29. c3 en zwart staat machteloos tegen 30. Td5.
29...Da5-d8
30. Tf7-f8+?
Na 31. Df5 Te8 23. Txb7 heeft wit nog steeds groot voordeel.
30...Dd8-f8
31. Tf1xf8+ Kg8xf8
32. Kh1-g1 h7-h6
Wit heeft een dame tegen toren en paard, maar het lijkt er op dat zwart nu een vesting heeft. De engine geeft nog groot voordeel voor wit, maar vestingen zijn niet het sterkste punt van engines. Ruud probeerde het nog 14 zetten lang, maar zag toen het onvermijdelijke van de remise in. 

Op het bord van René Snoeck (bord 8 met wit) volgde een lange manoevreerpartijm waar eigenlijk een vijftigtal zetten niet heel veel gebeurde. Er bleef een lopereindspel over, waarin Rene de goede loper had en zijn tegenstander de minder goede, maar het leek op remise af te stevenen. Zwart begon echter passief te spelen en opeens had wit het sterke 59. e5-e6 tot zijn beschikking, waarna de witte koning de zwarte stelling beslissend kon binnendringen.

De laatste partij (tussenstand 3½-3½) was ook de meest dramatische partij van de middag. Camiel (bord 2 met wit) kreeg een Egelstelling tegen zich (waarbij zwart zich in priincipe opstelt op de achterste 3 rijen).

Camiel Peerlings - Wim Molenkamp
Stelling na 18...Lc7-d8

Wit heeft meer ruimte, maar de zwarte stelling is flexibel. Camiel besluit nu het paard van e5 te verjagen, maar had deze zet beter kunnen voorbereiden door eerst het paard van van f6 te verjagen met 19. g5. Waarom zien we zo meteen.
19. f3-f4?! Pe5-d7
20. Lf1-g2 Pd7-c5
Er komt geen nieuwe kans voor g4-g5, omdat de pion op e4 verloren gaat. Camiel probeert in het vervolg de stelling te compliceren.
21. Df2-c2 Db8-a8
22. Pd4-e2 Pf6xe4
23. b3-b4 Pe4xc3
24. Pe2xc3 Lb7xg2
Waarschijnlijk is 24...Pc5-d7 veiliger.
25. b4xc5?!
Camiel had er beter aan gedaan om 25. Dxg2 te spelen. Na dameruil kan hij m.b.v. Pe4 en eventuele verdubbeling van de torens op de d-lijn de zwarte d-pion terugwinnen.
25...Lg2-f3!
26. c5xd6 Lf3xd1
27. Txc1xd1 Da8-f3?!
Zwart had hier de zetten moeten omdraaien: 27...Lxd5 28. Txd6 Dxf3, waarna na 29. Df2 zwart 29...Dxh3 kan spelen.
28. Dc2-f2 Df3xf2+
Nu kan 28...Dxh3 niet wegens 29. d7 met een vork op beide zwarte torens.
29. Kg1xf2 Lc7xd6
30. Td1xd6 Tc8xc4

Deze stelling zal wel ongeveer gelijk zijn.
Een tijdje later bleek toch dat het gemakkelijker was om met de 3 witte stukken de manoevreren dan met de 2 zwarte torens. En Camiel kreeg een grote kans om beslissend voordeel te halen:

Stelling na 46...Te2-h2

Camiel kan hier 46. Pd6+ Kxf4 47. h4, gevolgd door Pe8 en Pxg7 spelen, waarna de witte koning zijn g-pion naar de overkant kan ondersteunen via veld g6.
In de partij speelde hij
47. Kh5-h4
waarna het gelijk staat, maar zwart zich een vrijpion kon creëren op de damevleugel.
Onder druk van de tijd gaf Camiel echter nog zijn loper weg, waarna we helaas zelfs geen matchpunt overhielden.

Resumerend kunnen we spreken van een ongelukkige nederlaag, waarbij een gelijkspel of zelfs winst mogelijk was geweest.

De volgende wedstrijd is op zaterdag 24 november tegen Blerick (uitwedstrijd) , één van de sterkste teams in de 3e klasse H.

De individuele uitslagen:

  Zuid-Limburg 3 2074 - PION/Groesbeek combinatie 1 1999   3½ - 4½
1. Henk Temmink 2149 - Luuk de Ruijter 2198   0 - 1
2. Camiel Peerlings 2194 - Wim Molenkamp 2078   0 - 1
3. Bob Merx 1975 - Olav Schoonenberg 2158   ½ - ½
4. Benjamin Nachbar 2095 - John Pouwels 2100   ½ - ½
5. Bart van der Zwet 2063 - Wopke Veenstra 1969   1 - 0
6. Ruud Lemmers 2088 - Theo Wijnhoven 2074   ½ - ½
7. Marcel Frenken 2090 - Hidde Knippenberg 1530   0 - 1
8. René Snoeck 1940 - Michel Auwens 1886   1 - 0

Op de website van de KNSB zijn alle details m.b.t. de derde ronde van klasse 3H van de KNSB te vinden: https://knsb.netstand.nl/rounds/view/608

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ga naar boven
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com